Palladium stejně jako zlato nebo stříbro patří k velice vzácným komoditám, a tudíž je investice do něj vždy skvělou ochranou proti inflaci a slouží jako uchovatel peněžní hodnoty. Mimo to je jistě zajímavé, že poptávka ze strany výrobců automobilů by měla i nadále růst, protože zvláště na asijských trzích je čím dál více lidí, kteří si automobily pořizují. Za posledních 10 let se zvýšila poptávka po autokatalyzátorech o 88 %.
Vedle zvyšující se poptávky po automobilech je tu také vládní faktor především v mimoevropských zemí, které se snaží stejně jako vlády v Evropě regulovat automobilové emise, což nutí výrobce vyrábět automobily šetrné k životnímu prostředí. Právě k tomu je využíváno palladium v katalyzátorech.
Poptávka po palladiu je ale i v jiných průmyslových odvětvích a také roste. Vývoj poptávky za posledních 10 let:
- Elektronika +34 %.
- Chemie +100 %.
- Stomatologie -35 %.
- Klenotnictví +73 %.
- Investice +1183 %.
Rizika
Jedním z hlavních problémů obchodování s palladiem je velikost trhu s palladiem, který není největší, a tudíž zde může dojít k nečekaným výkyvům v ceně. Další problém je nevyvážená nabídka, kdy skoro 50 % celosvětových zásob palladia patří Ruské Federaci. V tomto případě nelze odhadnout kroky tamní vlády ve vztahu k těžbě palladia. Tento problém se však do budoucna může změnit k lepšímu, protože v Severní Americe dochází k rozšiřování těžby. Další možné riziko v investici do palladia hrozí ze strany poptávky. Přibližně 60 % poptávky jde z automobilového průmyslu, takže jakýkoliv výpadek ve výrobě automobilů může znamenat tlak na pokles ceny palladia, nicméně v tomto směru je třeba dodat, že prodej automobilů je stále na vzestupu a automobilové koncerny, alespoň ty úspěšné, jsou ziskové.